מידרג לוגו

קבלן רשום מס' 36727

חיפוש

יריעות ביטומניות – יריעות איטום ובידוד לגג נגד גשם

אם אתם צריכים לאטום את גג המבנה שלכם סביר להניח שכבר פניתם לקבלן איטום מבנים ושמעתם על היריעות ביטומניות. אם לא שמעתם כדאי שתכירו- מדובר בשיטה נפוצה בתחום של איטום גגות, שכן היא מאוד יעילה. עם זאת יש לקחת בחשבון ששיטת איטום זו לא מתאימה לביצוע איטום בכל גג, לכן וודאו קודם עם קבלן האיטום שלכם.

מה הם היתרונות של איטום ביריעות ביטומניות

לביצוע איטום ביריעות ביטומניות יש יתרונות רבים והן:

  • יריעות ביטומניות עמידות לאורך זמן ביחס לאמצעי איטום אחרים
  • היריעות עמידות בפני פגעי מזג האוויר שכן הן אינן רגישות לחום או לקור גם לא בטמפרטורות קיצוניות.
  • איטום מסוג זה חוסך טיפולי אחזקה של הגג לאחר הביצוע
  • היריעות עמידות מפני פגיעות מכאניות למיניהן

יתרונות אלה הפכו את האיטום ביריעות ביטומניות לשיטה יעילה ופופולארית במיוחד אצל קבלני האיטום.

סוגי יריעות 

בשוק קיימים שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות כאשר בארץ קיימת רק חברה אחת עיקרית שמייצרת אותם אבל ישנן חברות רבות המייבאות אותן. הסוג הראשון של היריעות נקרא APP- מדובר ביריעה ביטומנית שהינה עמידה לשמש ולחום קיצוני ולכן היא מתאימה בעיקר למקומות בהם הגגות חשופים לשמש ישירה מרבית ימות השנה. סוג זה של יריעה ביטומנית נפוץ מאוד בארץ ישראל בה יש שמש חזקה רוב ימות השנה והגגות חשופים אליה ישירות. 

הסוג השני של היריעות נקרא SBS- מדובר ביריעה שהינה עמידה לקור קיצוני שמגיע עד למינוס של עשר מעלות ולכן היא מתאימה בעיקר לאיטום גגות במקומות קרים, גגות של מרתפים וגגות של מקלטים. לא מומלץ להשתמש ביריעה זו על גבי גגות החשופים ישירות לשמש שכן חום יכול להרוס את האיטום שלה ולכן חשוב לדעת להתאים את סוג היריעה לסוג הגג.

מה חשוב לדעת לפני ביצוע איטום?

מדובר באיטום שמתאים לרוב הגגות, ולאיטום מרפסות אבל יש לוודא שהגג או המרפסת שלכם באמת עומדים בתנאים לביצוע האיטום הנדרש. היריעות הביטומניות מכילות זפת ואין לערבב מוצרי אטימה מחומרים שונים ולכן הוא מתאים בעיקר לגגות חדשים או לגגות שכבר מצופים בזפת ולא לגגות שמצופים בחומר אקרילי. כמו כן כאשר יש לכם הרבה קולטנים ודודי שמש על גבי הגג הדבר מפריע לפרוש את היריעות וגם אם האיטום בעזרתן יעשה מסביב לאותם הגופים הוא לא יעשה בצורה אטומה לגמרי, או שיהיה צורך לפרק את כל הגופים שעל גבי הגג, לפרוש את היריעות ולאחר מכן להרכיבם מחדש דבר הדורש זמן רב ועולה לא מעט לבצע. ההמלצה היא לבצע את איטום ביריעות ביטומניות במידה ויש לכם גג מבטון שכן מדובר בחומר שמאפשר את היצמדות היריעות בצורה הטובה ביותר.

יריעות איטום – איזה סוגים יש?

יריעות איטום הפכו למאוד נפוצות לשימוש, הן משמשות לאיטום פנימי וחיצוני של גגות, מרתפים, קירות, מאגרי מים, בריכות ועוד. מכיוון שלא כל המבנים נוצרו זהים ותנאי השטח גם משפיעים, כיום בישראל נעשה שימוש בסוגים שונים של יריעות איטום, ביניהם: יריעות איטום ביטומניות, שנחשבות לסוג הנפוץ ביותר, וסוגים אחרים כמו יריעות איטום EPDM ויריעות איטום PVC. 

יריעות איטום EPDM הן ממשפחת החומרים התרמוסטיים. חומרים אלו הם סוג של פלסטיק סינטטי אשר מתקשה מאוד במהלך חימום. הן דומות ליריעות PVC ומשמשות לאיטום גגות משופעים או קלים וכן לאיטום בריכות ומאגרי מים. הן נחשבות לעמידות במיוחד מפני חום, קרני שמש וטמפרטורות קיצוניות וידועות כמאוד גמישות וחזקות. 

יחד עם זאת, יש להן גם חסרונות, כך למשל אם הן נקרעות מאתגר מאוד לתקן אותן, מה שיצריך מכם להרים את היריעות הקיימות, להכין את המשטח ולהניח במקומן יריעות חדשות. הסוג הנוסף, מלבד יריעות איטום ביטומניות, אלו הם יריעות PVC. 

יריעות pvc – מה זה ומה ההבדל ביניהן לבין יריעות ביטומניות?

כפי שציינו, בעולם האיטום יש יריעות איטום מחומרים שונים שנעשה בהם שימוש, בין היתר גם יריעות PVC. יריעות PVC אלו יריעות תרמופלסטיות גמישות וחזקות. הן משמשות לאיטום בריכות, אדניות וגם לאיטום גגות.

בדומה ליריעות ביטומניות, גם את יריעות ה- PVC מניחים על הגג באופן חופשי ומחברים אותן זו לזו על ידי המסה בחום, כאשר החיבור לגג מבוצע בקצוות שלו. כמו כן, כאשר מיישמים את היריעות הללו על גגות שטוחים, נהוג לפזר על היריעות חלוקי נחל למשקל נוסף והגנה מפני רוחות. יריעות אלו נחשבות למאוד חזקות, הן יכולות להחזיק מעמד למשך שנים רבות, ויש מגוון של צבעים לבחור ממנו. הן עמידות מאוד בפני קרני UV חזקות, כימיקליים ושורשי עצים.

יחד עם זאת, בדומה ליריעות EPDM ולמרות חוזקן, במידה ואחת היריעות נקרעת, התיקון יהיה מסובך ולכן צריך לבחור נכון מתי להתקין אותן ומתי חומר איטום אחר יהיה מתאים. לרוב הן מתאימות במיוחד עבור גגות תעשייתיים וקלים, בגלל משקל סגולי נמוך יותר ביחס ליריעות ביטומניות, וגגות שעליהם לא ניתן להלחים את היריעות הביטומניות. כמו כן, מכיוון שלא מלחימים את היריעה או מדביקים אותה על פני השטח, אלא רק בקצוות, שיטת איטום זו נחשבת למהירה. 

יריעות ביטומניות מחיר

אם החברה בחרה להשתמש באיטום על ידי יריעות ביטומניות מחיר יהיה השלב הבא שעליכם לבדוק, כאשר לרוב המחיר נקבע במטר. הצעות המחיר יכולות להשתנות מקבלן לקבלן, כאשר ישנם כאלו אשר יכללו את כל ההוצאות הנלוות לעבודה בתוך המחיר למטר של היריעות, וישנם קבלנים אשר יתמחרו את כל מרכיבי העבודה בנפרד.

בהתאם לכך, המחיר של יריעות ביטומניות יכול לנוע בטווח שבין 90 ל- 130 ₪ למטר, לא כולל מע”מ, כאשר במקרה הנמוך יותר, קחו בחשבון שתדרשו לשלם סכום נוסף עבור הזזת הדודים וקולטי השמש מהגג, ופינוי פסולת. לכן כאשר אתם בוחנים הצעות מחיר, שימו לב מהי שיטת העבודה של הקבלן ומה הוא כולל במחיר הכולל של עבודת האיטום למטר.

בנוסף, המחיר נקבע בהתאם לעובי היריעה וסוג הגג – עבור גגות פשוטים וחפים ממכשולים המחיר יהיה נמוך יותר, ועבור בגגות שבהם העבודה תהיה מורכבת יותר, קחו בחשבון שהמחיר יהיה בהתאם. 

יריעות ביטומניות 5 מ”מ מחיר

רוב הקבלנים יספקו הצעת מחיר עבור השימוש ביריעות ביטומניות בעובי 5 מ”מ, בהתאם לתקן הישראלי. כיום קיימים שני סוגים של יריעות ביטומניות, יריעות APP שעמידות יותר לחום, ויריעות SBS שעמידות יותר לקור. הסוג הראשון לרוב משמש באזורים חמים, בעוד שהסוג השני משמש לאיטום גגות בירושלים וברמת הגולן ופחות באזורים חמים. 

יריעות אלו נבדלות גם בשל העובי שלהן וכמות הפולימרים שהן מכילות, והצעת המחיר תהיה בהתאם, כאשר בכל הנוגע ליריעות ביטומניות 5 מ”מ מחיר לגליל ינוע בין 150 ל- 170 שקלים. כמובן שככל שהגג גדול יותר, כך המחיר למטר של היריעות ירד בהתאם, וככל שהעבודה מורכבת בגלל הלחמות או חיתוכים מסובכים, כך המחיר הסופי יעלה.

ומה הן יריעות זפת?

יריעות זפת זהו שם נוסף ליריעות ביטומניות. יריעות איטום ביטומניות מיוצרות מביטומן שזהו חומר לוואי הנוצר במהלך תהליך זיקוק נפט, ועל כן יש דמיון בין תכונותיו לבין התכונות של הזפת. יריעות זפת מעניקות הגנה מעולה מפני שינויים קיצוניים בטמפרטורה, כך שיריעות אלו נחשבות מאוד עמידות. הן מתאימות לאיטום משטחים שחשופים לשמש כמו גגות, ויכולות גם להתאים לאיטום משטחים אשר חשופים לטמפרטורות נמוכות. 

יריעות זפת מגיעות בגלילים, ולפני הלחמתן אל המשטח, מניחים שכבת זפת או שכבת יסוד ביטומנית, כך מבטיחים שתהיה הידבקות טובה יותר.

כקבלן איטום מורשה ומוסמך, במרום אנו מתמחים בשיטות שונות של איטום גגות, כולל איטום באמצעות יריעות ביטומניות ושיטות אחרות. לתיאום פגישת ייעוץ שתאפשר לנו לבחור את שיטת האיטום הטובה ביותר לגג שלכם, מוזמנים ליצור איתנו קשר!

איטום גגות ביריעות ביטומניות

מידע נוסף שאולי יעניין אותך

מרום שיקום ואיטום מבנים דילוג לתוכן