מידרג לוגו

קבלן רשום מס' 36727

חיפוש

אקסטרים בעבודה – שני צדדים של אותו המטבע

בטח לא עלה בדעתכם שתחביב אקסטרים כמו סנפלינג יכול להיות קשור לתחום מקצועי ורציני כמו איטום מבנים. אבל אם נתבונן מקרוב, נגלה שיש הרבה מן המשותף בין שני העולמות לכאורה השונים האלה. בשניהם נדרשים אומץ, מיומנות, וראש פתוח. מסתבר שמי שמנוסה בסנפלינג, יכול להפוך למאטם גגות ומבנים מצוין. בואו נצלול פנימה ונבין את הקשר המפתיע הזה.

ניסיון בעבודות סנפלינג כעזר בעבודות איטום בגובה

בואו ניקח לדוגמה מישהו שמנוסה בסנפלינג ועכשיו מתחיל לעסוק גם באיטום מבנים. הוא כבר התנסה בטיפוס על צוקים תלולים, לעיתים בתנאי מזג אוויר קשים כמו רוח, גשם או שמש קופחת. הוא למד לנוע בזהירות על משטחים צרים, לשמור על שיווי משקל גם כשהאחיזה רופפת, ולהשתמש נכון בציוד הבטיחות. 

כשאדם כזה מגיע לאתר בנייה ונדרש לעבודות איטום על גג רב קומות, למשל, המצב לא זר לו. הגובה לא מערער את ביטחונו, כי הוא התרגל להסתכל למטה מצוקים של מאות מטרים. הוא יודע להעריך נכונה את הסיכונים שבעבודה בגובה, ולנקוט בכל אמצעי הזהירות. הניסיון לימד אותו לתכנן כל מהלך בקפידה ולא להיגרר לפזיזות או לקוצר רוח.

יתרה מזאת, המיומנות שצבר בשימוש בחבלים וברתמות מקלה עליו מאוד בהתמצאות עם ציוד איטום דומה. הוא כבר מכיר את העקרונות של חלוקת משקל, יצירת עיגונים יציבים, ובדיקה שגרתית של תקינות הציוד. הוא גם התנסה בעבר בעבודה מתואמת עם בני זוג לחבל, כך שהוא מבין היטב את חשיבות הקומוניקציה והסנכרון בין אנשי הצוות בעבודה בגובה.

למעשה אדם עם ניסיון בסנפלינג מביא איתו לתחום עבודות סנפלינג ואיטום מטען יקר ערך של כישורים ויכולות. הוא מגיע מוכן ובטוח יותר להתמודד עם האתגרים הפיזיים והמנטליים של העבודה. הרקע הזה מהווה קרש קפיצה אידיאלי להכשרה כמאטם מקצועי ויעיל, שיכול לבצע משימות מורכבות בבטיחות מרבית.

תחומים מקבילים גם בנישת הציוד

בשני התחומים, הציוד משחק תפקיד מכריע בהבטחת הבטיחות והיעילות של העבודה. מבט מקרוב על הפריטים בהם משתמשים מגלה עד כמה הם דומים:

  • חבליםבין אם מדובר בחבל טיפוס דינמי לסנפלינג או בחבל סטטי לעבודות גובה, העיקרון זהה. החבלים עשויים מחומרים עמידים ובעלי חוזק מתיחה גבוה, המסוגלים לשאת משקלים כבדים. הם מגיעים בקטרים שונים ובאורכים מגוונים, בהתאם לצורכי המשימה.
  • רתמותגם הן חולקות מאפיינים משותפים. הן נועדו לספק תמיכה מלאה לגוף ולפזר את העומס בצורה שווה, תוך מזעור הסיכון לפציעה. הן מיוצרות מבדים חזקים ועמידים בפני שחיקה, עם תפרים מחוזקים. בשני המקרים, הקפדה על התאמה מדויקת של הרתמה היא חיונית לנוחות ולבטיחות המשתמש.

בנוסף, נעשה שימוש בשלל אביזרים להשלמת המערכת. טבעות, קרסים וסנפים מאפשרים חיבור בטוח של החבלים לרתמה ולנקודות העיגון. גם כאן, החומרים עמידים והעיצוב מחושב כך שיעמוד בעומסים הצפויים. כל הציוד עובר בדיקות תקופתיות ומוחלף בהתאם לצורך, כדי למנוע כשלים העלולים לסכן חיים.

המקביליות הזאת אומרות דרשני. מי שמכיר את הציוד לצורך סנפלינג, יזהה בקלות את המקבילות בעולם עבודות בסנפלינג והאיטום. הוא יידע איך לטפל בחבלים, איך לחבר ולהתאים את הרתמה, ובאילו סיטואציות להחליף פריט שהתבלה. הבנה מעמיקה של תכונות הציוד וייעודו מאפשרת גמישות רבה יותר במעבר בין התחומים.

נדרשות תכונות דומות בשני התחומים

חשוב להבין שהמכנה המשותף בין סנפלינג לאיטום גגות או מבנים חורג הרבה מעבר לפן הטכני גרידא. שני התחומים דורשים שילוב ייחודי של תכונות אופי ויכולות נפשיות, שלא כל אחד ניחן בהן באופן טבעי. 

ראשית, נדרשת מידה לא מבוטלת של אומץ ותעוזה. טיפוס על קירות אנכיים או עמידה על גג רבקומות אינם עניין של מה בכך. צריך להתגבר על הפחד הטבעי מגבהים ולהיות מסוגלים לתפקד היטב גם בתנאי לחץ. לא כל אחד מוכן או מסוגל להתמודד עם האתגר הזה.

מצד שני, האומץ חייב להיות מאוזן עם מידה רבה של אחריות וריסון עצמי. יכולת לזהות סיכונים ולנקוט בכל אמצעי הבטיחות הנחוצים היא הכרחית. בסנפלינג, כמו גם בעבודות איטום, אסור להיגרר אחר דחפים פזיזים או ללכת על מצב רוח. כל מהלך חייב להיות מחושב היטב ומתוכנן לפרטי פרטים.

דיוק והקפדה על פרטים הם מאפיינים מרכזיים נוספים. טעות של סנטימטרים ספורים במיקום טיפוס או באיטום עלולה להיות הרת אסון. נדרשת תשומת לב גבוהה לכל פרט, וסבלנות לבצע את העבודה בקצב המתאים, ללא דילוג על שלבים חיוניים.

בנוסף, חשיבות עליונה נודעת ליכולת עבודה בצוות. אף על פי שמדובר לעתים במשימות הנראות אינדיבידואליות, למעשה אי אפשר להצליח ללא תיאום מלא עם השותפים. כל חבר בצוות נסמך על האחרים להגנה, לעזרה וגיבוי בעת הצורך. התקשורת צריכה להיות ברורה וחדמשמעית, והאמון ההדדי הוא מוחלט.

אימון בסנפלינג מספק הזדמנות פז לפתח ולשכלל תכונות אלה. הוא מלמד להתגבר על קשיים, לגלות נחישות, לשאוף לדיוק ולעבוד בהרמוניה עם אחרים למען מטרה משותפת. אין פלא שכל כך הרבה מכישורים אלה מוצאים ביטוי גם בהקשר של עבודות סנפלינג ואיטוםבסופו של דבר, מדובר בשתי זירות שונות בהן מתבטאות אותן סגולות חשובות.

בשורה תחתונה, מי היה מאמין שדווקא תחביב אתגרי כמו סנפלינג יכול להכין אדם בצורה כל כך יעילה לקריירה בתחום האיטום? אבל העובדות מדברות בעד עצמן. בחברתמרום שיקום ואיטום מבניםגילו את הקשר המיוחד הזה, והם משלבים את הידע והמיומנויות משני העולמות כדי לספק ללקוחות שירות איטום איכותי, מקצועי ובטיחותי. אז בפעם הבאה שתראו עבודות סנפלינג על קירות וגגות, דעו שאתם עשויים לחזות במאטמים מנוסים בעבודתם.

עבודות גובה

תוכן עניינים

מרום שיקום ואיטום מבנים דילוג לתוכן