קבלן רשום מס' 36727

Search

מבנים מסוכנים – כל מה שצריך לדעת

בכל עירייה קיימת מחלקה המיועדת לטיפול במבנים מסוכנים המורכבת ממהנדסי בנין אשר בודקים ומעריכים את רמת המסוכנת של הבניין ובהתאם לתוצאות הבדיקה מחליטים האם לפנות את הדיירים או רק לטפל במבנה עצמו בתהליך שנקרא שיקום מבנים מסוכנים.

מהם מבנים מסוכנים?

רב האנשים חושבים כי מבנים מסוכנים הם מבנים שעומדים לקרוס, מבנה ישן ועזוב שהעשבים השוטים גדלים בו בפראות. אך ההגדרה של מבנה מסוכן רחבה יותר והיא כוללת עוד שלושה סעיפים:

  • מבנה בעל מבנה הנדסי פגום
  • מבנה המסכן את בריאותם של הדיירים למשל מכיל אריחי אסבסט
  • מבנה המסכן עוברי אורח ברחוב למשל אריחי חיפוי שנופלים בפתאומיות מהבניין אל הרחוב

לאחר שנעשתה בדיקה על ידי מהנדסי העירייה והוחלט להגדיר את המבנה כמבנה מסוכן, מוציאים לבניין צו מבנה מסוכן. הצו הזה מסביר לבעלי הנכס הפרטי או לדיירים במקרה ומדובר בבית משותף כיצד עליהם לנהוג ומה עליהם לעשות כדי לתקן את המבנה המסוכן.

לאחר שבוצעו כל התיקונים, יוזמנו שוב מהנדסים מהמחלקה לטיפול במבנים מסוכנים על מנת לבדוק שהנכס בטוח לדיירים ולסובבים אותו וכמובן לבטל את הצו המכריז כל המבנה כמבנה מסוכן. האחריות על תיקון המבנה המסוכן חלה על בעלי הנכס או על הדיירים היות ומדובר בשטח הנמצא בבעלות פרטית.

חשוב לפעול מהר ולבצע שיקום מבנים מסוכנים

מרגע קבלת הצו המכריז על המבנה כמבנה מסוכן חשוב לפעול מהר ולבצע שיקום מבנים מסוכנים – מדוע?

הסיבה הראשונה, היא מכיוון שכל פגיעה בגוף או ברכוש אשר נגרמה מהמבנה, תהיה באחריות הדיירים ועלולה להסתיים בתביעת נזיקין ותשלום פיצויים גבוה מאוד.

הסיבה השנייה, מרגע קבלת הצו הנכסים בבניין מוקפאים, לא יתבצעו תהליכי מכירה או קנייה של דירות וחוזי שכירות מתבטלים, כך שמתקיימת פגיעה בהתנהלות הכלכלית של הדיירים ומומלץ לצמצם אותה ככל הניתן.

שיקום מבנים מסוכנים – מי משלם?

כפי שציינו בסעיפים קודמים, האחריות עוברת כולה לידי הדיירים או בעל הנכס, גם האחריות על ביצוע התשלומים עבור התיקונים שידרשו. היות ושיקום מבנים מסוכנים צריך להתקיים כמה שיותר מהר, מאפשר הצו ארכה של שלושה חודשים לגיוס כספים, איתור קבלן המתמחה בשיקום מבנים מסוכנים ומהנדס עצמאי שילווה את כל התהליך. מכיוון שמדובר בהוצאה כספית גדולה הכוללת תשלום לבעלי מקצוע וחומרי בניין, מציעות עיריות רבות עזרה כלכלית למימון התשלום עבור שיקום מבנים מסוכנים. כל עירייה מציעה עזרה כלכלית שונה, כך שמומלץ להתקשר ולברר מה מגיע לכם.

מהם הפעולות הנדרשות בכדיי לשקם מבנה מסוכן?

ישנם מספר רב של גורמים אשר בגינם יוצא צו של מבנה מסוכן אך בתהליך של שיקום מבנה מסוכן לרוב ישנם ליקויים נפוצים ( יכול להיות ליקוי אחד משמועותי אחד אשר בעקבותיו הוצא צו מבנה מסוכן וייתכן ויהיו מספר ליקויים אשר יצריכו שיקום) אלו הנפוצים שבהם: שיקום בטון, חיזוק ושיקום אריחי בניין, חיזוק עמודי הבניין,שיקום שלד המבנה ושיקום קירות  ושיקום קירות הבניין. בבניינים ישנים נוצר בלאי ברכיבים הללו אשר באופן טבעי מביא לשחיקה ופגיעה בשלד הבניין,  אשר יכולים להוביל לסכנה ממשית ובמקרים קריטים גם מיידית לדיירי הבניין ולכן יש לפעול מייד עם קבלת צו מבנה מסוכן.

מי רשאי לבצע עבודות שיקום למבנים מסוכנים?

כאשר יוצא צו מבנה מסוכן מהערייה, בכדיי להסיר את הצו יהיה צורך להציג למהנדס מטעם העירייה, שכל הליקויים והפגמים בבניין תוקנו בצורה ראויה.
כשאר בוחרים קבלן לשיקום מבנים חובה להקפיד על קבלן בעל רשיון לשיקום המבנה שלכם,ישנם תקנות מחמירות בכל הנוגע לשיקום מבנים מסוכנים לכן רק קבלן בעל ניסיון, והסמכות מתאימות מטעם המדינה, יהיה רשאי לבצע עבודות של שיקום מבנים מסוכנים, ביעילות ובבטחה.

מרום שיקום ואיטום מבנים הינה חברה המתמחה בעבודות לביצוע שיקום מבנים מסוכנים ושיפוץ מבנים בסנפלינג ובשיטות מסורתיות, תוך הקפדה על כל כללי הבטיחות של עבודות בגובה.

שיקום מבנים מסוכנים

תוכן עניינים

מרום שיקום ואיטום מבנים דילוג לתוכן