מידרג לוגו

קבלן רשום מס' 36727

חיפוש

איך למנוע היווצרות רטיבות ועובש בקירות?

רטיבות ועובש על הקיר אלו אויבים ותיקים של קירות חיצוניים ופנימיים בבניינים שנים, וקיומם עשוי לפגוע בשלמות המבנית. בין אם אתם בעלי בתים, מנהלי נכסים או אנשי מקצוע בתחום השיפוצים, שמירה על הקירות מפני חדירת מים וצמיחת עובש חשובה ביותר. פעולה זו לא רק שומרת על האסתטיקה ועל אריכות החיים של הנכס שלכם, אלא שהיא גם מבטיחה את בריאותם ורווחתם של הדיירים. במדריך זה, נספק לכם אסטרטגיות יעילות ואמצעים שונים שיעזרו למזער את הבעיה של התפתחות עובש ורטיבות בקירות.

רטיבות ועובש בקירות – מדוע זה קורה?

לפני שמתחילים עם מניעה ותיקונים, חשוב להבין את שורש הבעיה ולהכיר את הסיבות להיווצרות רטיבות ועובש על הקיר. בין הגורמים העיקריים לכך ניתן למצוא:

 • אוורור לקוי – כאשר האוורור לקוי, הלחות אינה משתחררת החוצה, מה שיכול להוביל להיווצרות של עובש אשר משגשג בסביבה לחה. זה רלוונטי במיוחד באזורים מועדים ללחות כגון חדרי אמבטיה, מטבחים ומרתפים.
 • חדירת מים ונזילות – צינורות דולפים, גגות שאינם אטומים כמו שצריך, סדקים וחורים בקירות חיצוניים כל אלו ועוד יכולים להוביל לחדירת מים לתוך מעטפת המבנה וכתוצאה מכך תתפתח הצטברות של עובש על הקיר.
 • עיבוי – הפרשי טמפרטורות בין סביבות פנימיות וחיצוניות עלולים לגרום לעיבוי על הקירות, מה שמהווה קרקע פורייה להתפתחות עובש. 

אמצעי מניעה אפקטיביים

אם אתם מעוניינים למנוע עובש, בצעו את הפעולות הבאות:

 • התקינו מערכות אוורור – נסו למנוע הצטברות של לחות על ידי אוורור ראוי. כמו כן הקפידו לאוורר חללים לחים ברמת תדירות גבוהה יחסית.
 • בצעו איטום קירות חיצוני – כדי למנוע מלחות להצטבר וממים לחדור למבנה, עליכם לבצע איטום של כל החריצים או הסדקים במעטפת הבניין. 
 • בצעו בדיקות סדירות – ערכו בדיקות שגרתיות של מערכות אינסטלציה, גגות וקירות חיצוניים כדי לזהות בהקדם נזילות או נזקי מים לפני שהם מחמירים.
 • ניקוז יעיל – הקפידו על ניקוז יעיל סביב הבניין כדי להסיט את מי הגשמים מהמבנה ומהיסודות שלו. התקינו מערכות מרזבים אם אין, כדי להרחיק את המים מהקירות. 
 • חומרי בנייה איכותיים – השתמשו בחומרי בניין עמידים בפני לחות ועובש, על מנת ליהנות משקט נפשי לאורך זמן וגם כדי להקטין את הסיכון.
 • בידוד תרמי – בידוד הולם ואיכותי עוזר למנוע מקרים של עיבוי בכך ששומר על טמפרטורות עקביות בתוך הקירות. 
 • תיקונים מהירים – יש לטפל כמה שיותר מהר בכל סימן של נזקי מים, רטיבות או היווצרות עובש. תקנו דליפות וסימנים של עובש מיד כשהם צצים כדי למנוע החמרה במצב.
 • הקפדה על ניקיון תדיר – שמרו על המשטחים נקיים ויבשים כדי למנוע עובש ורטיבות, תוך שאתם מקדישים תשומת לב במיוחד לחדרי אמבטיה, מטבחים ומרתפים.
 • איטום חלונות ודלתות – יש להקפיד לבצע איטום איכותי סביב חלונות, דלתות ופתחים אחרים כדי למנוע חדירת מים. בדקו את האיטום בתדירות קבועה, בצעו תיקונים או שדרגו כדי לשמור על יעילות.
 • ניקוי מרזבים – במידה ויש לכם מרזבים עליכם להקפיד לנקות אותם באופן קבוע כדי להבטיח שהניקוז שלהם יהיה תקין. הסירו פסולת ולכלוכים אשר מונעים מהמים לזרום, כך שלא יצטברו ויגרמו נזק לקירות.

אילו עוד פעולות ניתן לבצע כדי למנוע רטיבות ועובש?

כדי לשמור על המבנה שלכם מפני רטיבות ועובש ישנם עוד אמצעים שתוכלו ליישם כמו למשל איטום קירות חיצוני טוב יותר. ניתן ליישם ציפויים עמידים למים על קירות חיצוניים כדי ליצור שכבת הגנה נוספת מפני חדירת מים. פעולה זו מקבלת משנה תוקף כאשר אתם גרים באזורים גשומים מאוד. דבר נוסף שתוכלו לעשות הוא לבדוק שהאיטום של הגג במבנה איכותי ויעיל. ככל שהאיטום יהיה מקצועי יותר כך הוא יסגור פינות, תרתי משמע ויבטיח שמים לא יחלחלו לקירות דרך הגג. 

בנכסים שיש בהם מרתפים, יש לוודא שמונעים מהלחות לחלחל לתוך הקירות מלמטה, כלומר מהמפגש שלהם על הקרקע, וכדאי גם לבדוק שהאזורים סביב הדלתות, החלונות, שקעי חשמל, המזגן וכל החיבורים השונים, אטומים, כדי למנוע מאוויר חם ולח לחדור לקירות. קחו בחשבון שאיטום איכותי אינו רק מפחית את הסיכון לעיבוי אלא גם משדרג את היעילות האנרגטית.

אם יש גינה מחוץ לבית, שימו לב שהיא ממוקמת במרחק בטוח מהיסודות של המבנה כדי למנוע ממי ההשקיה להצטבר ליד הקירות שלכם. במקרה הזה, גם פתרונות ניקוז יועילו. ולבסוף, אל תהססו לפנות לייעוץ מקצועי של קבלן איטום מורשה שיכול להגיע לנכס שלכם, לבדוק אם יש בעיות רטיבות או נזילות כלשהן ולהמליץ על פתרונות מתאימים. מומחיותו של קבלן איטום מורשה יכולה גם לעזור לכם לזהות גם מצבים שאינם גלויים לעין ולאפשר לכם ליישם הגנה מקיפה יותר, או לספק מענה בזמן שיפוץ בניין משותף.

אז בואו נסכם,

יש המון דרכים למנוע רטיבות ועובש על הקיר, החל באוורור נכון ועד תחזוקה מונעת מקצועית. על ידי יישום תחזוקה מונעת וקבלת ייעוץ מאנשי מקצוע מומחים, תוכלו לשמור על נכסים שונים מפני ההשפעות המזיקות של רטיבות ולחות וכך להפוך את סביבת המגורים לבריאה יותר ואת המבנה לעמיד לאורך שנים. זכרו, ככל שתנקטו בפעולות מהר יותר במקרה וזיהיתם בעיה פוטנציאלית, ועל ידי תחזוקה עקבית, תוכלו לשמור על השלמות המבנית ועל ערך ההשקעה שלכם. יותר חשוב מכך – תזכו לרמה גבוהה של שקט נפשי, מתוך ידיעה שהקירות שלכם מוגנים ושמורים מכל צרה אשר קשורה ללחות ורטיבות.

עובש בקיר

תוכן עניינים

מרום שיקום ואיטום מבנים דילוג לתוכן