מידרג לוגו

קבלן רשום מס' 36727

חיפוש

5 דברים שחשוב לדעת לפני שחותמים חוזה עם חברת איטום

איטום מבנים הוא תחום שאינו מוכר לרוב האנשים. אמנם כאשר מופיעים סימני רטיבות או דליפת מים, ברור למדי שצריך להזמין חברת איטום שתטפל בכך – אבל רבים לא באמת יודעים מה צריך לבדוק, לשאול או לבקש על מנת לוודא שהם אכן נמצאים בידיים טובות. וחבל, כי דווקא בתחום שבו יש לצערנו כל כך הרבה קבלנים שמעגלים פינות, חשוב לעשות זאת כדי לא להיקלע למצבים לא נעימים כמו עבודה לא מקצועית, שימוש בחומרים לא איכותיים, נזקים, אנשי מקצוע שמתחמקים מאחריות ושאר צרות. 

אז האם מספיק לחפש בגוגל או לקבל המלצה ממכרים? אילו מסמכים מומלץ לדרוש מחברת האיטום לפני שבוחרים בה לבצע את עבודות האיטום בבניין שלכם? ומהן נורות האזהרה שאמורות לעורר בכם חשד? הנה 5 דברים שחשוב לדעת לפני שחותמים חוזה עם חברת איטום.

חלק א’: רישיונות בבקשה

אמנם חשוב לקבל המלצות ממכרים, לקרוא ביקורות אותנטיות של לקוחות ברשת ולהתרשם מתוצאות בשטח באמצעות ביקור בבניינים שבהם עבדו הקבלן או חברת האיטום; אבל בנוסף להתרשמות הכללית, יש גם כמה הסמכות, רישיונות ותעודות שזכותכם המלאה לראות לפני שתחתמו על חוזה. אם הקבלן מתחיל לגמגם, להתחמק או לתרץ, עדיף שלא לחתום:

האם קיימת תעודת קבלן רשום או אוטם מוסמך?

תעודת אוטם מוסמך ניתנת כמעין הסמכה מקצועית לקבלנים קטנים שעברו קורסים בסיסיים או מזורזים. זו התעודה המינימלית שיש לדרוש מחברת האיטום. אם אין אפילו תעודת אוטם מוסמך – מומלץ להתרחק ומהר. אבל גם התעודה הזו לבדה לא לגמרי מספיקה, משום שבאופן עקרוני כמעט כל אחד יכול להנפיק תעודה שכזו. חשוב לדעת שהגוף היחיד שמורשה להנפיק תעודת אוטם מוסמך שפירושה עמידה בתקנים הוא מכון התקנים בעצמו. 

לכן עדיף לדרוש מחברת האיטום להציג בפניכם תעודת קבלן רשום 134 ב’ (איטום מבנים). זו התעודה המקצועית הגבוהה ביותר, המוכרת על ידי רשם הקבלנים. לא ניתן לקבל תעודת קבלן רשום ללא הסמכה בתחום האיטום, לצד תחומים נוספים.

לנו בחברת מרום יש את שתי התעודות הללו: גם תעודת אוטם מוסמך ממכון התקנים וגם תעודת קבלן רשום. אתם מוזמנים לבקש מאיתנו להציג אותן בפניכם.

האם יש ביטוח ותעודות הכשרה לעבודות גלישה?

עבודות איטום שמתבצעות בגובה מחייבות שלחברת האיטום תהיה תעודת הכשרה לעבודות גלישה עבור כל אחד מעובדיה. חשוב להבין זאת, משום שקבלני איטום רבים מצהירים שהם מבצעים עבודות בגובה אבל בפועל אין להם הסמכה, או שהם מעסיקים אנשים ללא כיסוי ביטוחי מתאים או ניסיון בעבודה על פי תקנים. 

תשאלו מה זה עניינכם האם לפועל של הקבלן יש תעודת הכשרה או פוליסת ביטוח? נענה לכם שאם חס וחלילה הוא ייפצע בזמן העבודה, או חלילה גרוע מכך – ואין לו תעודת הכשרה וביטוח – אז חלק מן האחריות ייפול גם על הכתפיים שלכם. כן, למרות שאתם רק הלקוח. זהו החוק בישראל: אם קרה משהו בשטח הבניין או הדירה ובעל המקצוע לא מבוטח, אתם בין האחראים לכך.

לכן הקפידו לדרוש ולראות שלחברת האיטום יש תעודות הכשרה ופוליסות ביטוח עבור העובדים שלה. בחברת מרום שיקום ואיטום מבנים אנו מקפידים שלכל אחד מן העובדים תהיה תעודת הכשרה לעבודות גלישה, וכן מנהל מקצועי לעבודות גלישת מעטפת על פי הנחיות הבטיחות. בנוסף אנו מקפידים לרענן את ההכשרה מדי שנתיים. 

שימו לב: מחירן של פוליסות הביטוח והכשרת עבודות גלישה הם בין השיקולים העיקריים בגיבוש הצעת המחיר לעבודה בגובה מטעם חברת האיטום. אם הצעת המחיר שקיבלתם נמוכה באופן משמעותי יחסית להצעות מחיר אחרות – מדובר בנורת אזהרה שעשויה לרמז על כך שהחברה לא מקפידה על הביטוחים וההכשרה.

 


חלק ב’: מה עוד כדאי לדעת לפני שבוחרים חברת איטום

קיבלתם הצעת מחיר ואתם שוקלים אותה ברצינות? יש כמה דברים שתוכלו להסיק ממנה. לדוגמה, אם קבלן מסוים כתב אותה בכתב יד על פיסת נייר, אופי העבודה מולו יהיה שונה לגמרי מאשר מול קבלן שהגיש לכם הצעה מפורטת, מקיפה ומודפסת. 

הנה כמה דברים שאמנם לא ניתן להציג לגביהם תעודת הסמכה או רישיון, אבל כן כדאי לשים אליהם לב:

האם האחריות שהקבלן מציע ריאלית?

כולנו אוהבים לקנות משהו ולדעת שיש עליו אחריות. ככה אנחנו מרגישים בטוחים יותר – ולכן ככל שהאחריות ארוכה יותר כך נדמה לנו שהעסקה כדאית יותר. אבל תקופת אחריות יכולה גם להיות ארוכה מדי, עד כדי כך שהיא כבר לא ריאלית. במקרה כזה, מוטב שלא להתפתות אלא אפילו להתרחק.

כדאי לדעת: אם קבלן מציע 15 או 20 שנות אחריות, בדקו היטב את החברה כדי לבחון האם היא באמת עומדת מאחורי האחריות שלה, ואל תתפתו להבטחות שווא. אצלנו, בחברת מרום, שנות האחריות לעבודות האיטום מותאמות לסטנדרט המקובל בענף, בתלות בסוג העבודה, היקף העבודה, השפעות צפויות של מזג האוויר וכדומה. 

חשיבותם של מפרטי עבודה

הצעת המחיר שמוגשת לכם על ידי קבלן האיטום חייבת להתאים למפרט מסודר. ודאו שהמפרט תואם את התקן, וכן ודאו שהקבלן אכן משתמש באותם חומרים שמופיעים במפרט. במקרה שבו תרצו לשנות את המפרט לאחר שכבר חתמתם על החוזה מולו, תתקשו להתמקח על מחירי תוספות או שינויים במפרט. 

חברת מרום פועלת עם תקנים ומפרטים מסודרים ומאושרים בענף האיטום. בין היתר אנחנו מקפידים על עבודה על פי המפרט הכללי לעבודות בנייה המכונה ‘הספר הכחול’, המיושם בפרויקטים רבים בענף הבנייה הציבורית והפרטית. אנחנו עובדים בצמוד לכל היצרנים והיבואנים המובילים בארץ, כגון SIKA ואחרים. בנוסף, הצוותים שלנו עוברים הכשרות ורענונים בנוגע לשימוש נכון בחומרים, התאמה של מפרטים נכונים לסוג העבודה וכיו”ב.

הערך המוסף של מנהל עבודה לפרויקט 

רבים חוששים שקבלן מסוים יקפוץ מפרויקט לפרויקט, פעם יופיע לעבודה ופעם לא על פי מצב הרוח, עניינים אישיים או כדאיות הפרויקטים הזמינים עבורו. כדי לצמצם את הסיכויים לעבודה מול קבלן כזה, הקפידו לעבוד מול חברה המעסיקה מספר רב של צוותים תוך פיקוח של מנהלי עבודה, ושר פועלת בשיטות עבודה מסודרות.

בחברת מרום פועלים 5 צוותים, כל צוות בעל תחום התמחות וסוג עבודה מסוים: צוותים של מערכות איטום, צוותי שיקום מבנים, צוותי חיזוק מבנים, צוות סנפלינג (עבודה בגובה) וכדומה. כל צוות עובד תחת פיקוח של מנהל עבודה צמוד תוך הקפדה על עמידה בלוחות זמנים, עבודה בהתאם לתקנים וסטנדרט בטיחות גבוה. 

לסיכום: מה צריך לדעת לפני שחותמים על חוזה?

בתחום שבו יש הבדלים רבים בין רמות הידע, הניסיון ואיכות העבודה בין קבלנים וחברות שונות, חשוב לעשות הכל כדי להימנע מחתימה על חוזה נוח מדי, במחיר זול מדי, מול אדם שיבצע עבודה באיכות נמוכה וברגע האמת יסיר מעצמו אחריות. לניסיון של החברה יש חשיבות רבה, וכך גם להמלצות של לקוחות מרוצים ולמוניטין שלה ברשת – אבל את ההשוואה הטובה ביותר יש לעשות על פי הפרמטרים שצוינו לעיל.

חברת איטום

תוכן עניינים

מרום שיקום ואיטום מבנים דילוג לתוכן